Kis kockák és a matematikai kompetenciák. Fejlesztési területekről, alkalmazási lehetőségekről.
Évek óta foglalkozom táblás játékokkal – és régóta tudom, hogy nem csupán a szabadidő hasznos eltöltésére valók -, szinte nap, mint nap megdöbbenek, hogy mi mindenre használhatóak, különösen matematika órán. Természetesen nem kell mindig valami csodára, különlegességre gondolni! A játékok, a táblák és figurák egyaránt sokszínű formáikkal, vonalaikkal és színeikkel kínálják a kapcsolatot a matematikai, közelebbről mértani alakzatokkal. Minden játékhoz számos korong, kavics stb. és mező tartozik. Tehát a számfogalom, a számolás – számlálás, az egy – egyértelmű megfeleltetések, vagyis a mennyiségi viszonylatok állandó kísérői a játékoknak.
Mire használható matekórán sok kis kocka? Fejlesztési terület?
Testek építésére: térlátás, térfogat, felszín, élek, csúcsok, lapok.
Téglalapok (!) építésére: terület, kerület.
Különböző színek esetén minták (sorozatok) kirakása, sorba rendezés: kombinatív gondolkodás, kombinatorika.
Számlálás, számolás.
Négyzetszámok, köbszámok szemléltetése.
Számtani sorozat
A Szóma elemeinek összeillesztése: hányféleképpen? Általánosítva: lapjukkal összeillesztett kockák hányféle testet eredményeznek? Kocka, valamint különböző jellegzetes testek építése: hányféleképpen? Kombinatorika, térlátás, térfogat.
Pettyes kocka: valószínűségszámítás.
Adósság – készpénz modell: egész számok összeadása, kivonása.
Kockák + játéktáblák:
Egyenes, párhuzamos, merőleges megtapasztalása
Irányok: vízszintes, függőleges, átlós
Síkidomok kirakása, tulajdonságok leolvasása
Izoperimetrikus problémák: adott számú kocka (terület) mellett a maximális és minimális kerület, vagy adott kerület mellett maximális terület kirakása.
Jelhordozónak (bábunak) csaknem bármely táblás játékhoz
A teljesség igénye nélküli a fenti felsorolás, a gyakorlat tár fel újabb és újabb felhasználási lehetőségeket, természetesen nemcsak a kiskockák esetén, hanem más eszköz, játékeszköz esetén is.
Tetszett a bejegyzés? Ha igen, oszd meg másokkal is!
Ezt az anyagot bárki felhasználhatja, terjesztheti – egy feltétellel: ha szerzőként feltünteti a nevemet! Mészáros Mihály