Arthur király kedvelt játéka is lehetett volna… – Dámavarik 3., Camelot 1. rész

capablanca3 A legendabeli Arthur király kedvenc játéka ugyan még nem lehetett a Camelot, de José Raúl Capablancáé, a sakkfenoméné viszont már igen! Minden idők egyik legnagyobb sakkzsenije (1921-1927 között volt világbajnok) ugyanis rajongott e táblás játékért, nyilván nem véletlenül…

Amit ez a kép is bizonyít:

jose-raul-capablanca4

Mi lehetett ennek az oka? Bizonyára közrejátszott ebben a Camelot elképesztő kombinativitása, a váratlan, meglepő fordulatok, a villámgyors akciók, sorozatütések. Valóban, egy középkori lovagi ütközet elevenedik meg szemünk láttára a csatatéren, akarom mondani 🙂 játéktáblán! Az elnevezés is telitalálat ebből adódóan.

Hogyan született meg a Camelot? Kik a fejlesztői? George S. Parker még 1882-ben hozzáfogott egy olyan stratégiai táblás játék kidolgozásához, amely nem olyan bonyolult, mint a Sakk, de a Dámától jelentősen gazdagabb kombinációkban. Elmondhatjuk, sikerült! A Parker Fivérek 1888-ban publikálták a játékot (Chivalry néven), amely végül az akkortájt már közismert és népszerű két táblajáték keveredéséből született meg: az „angol-amerikai” Dámából és a Halmából.

Az elkövetkező évek során „számtalan” változatát megalkották a Camelot játéknak, amelyekkel elsősorban a táblák méretét, formáját és a játszó személyek számát kívánták változtatni. Népszerűségét jelzi, hogy John F. Kennedynek is kedvelt időtöltése volt ifjúkorában Camelotot játszani.

Ennél sokkal többet is megtudhatsz a Camelot Világszövetség honlapjáról, amely „tárt karokkal”várja a „hozzásiető” érdeklődőket: https://www.worldcamelotfederation.com

Kedvcsinálónak itt van néhány kép régi készletekről:

All About Fun and Games set 600GCx3

Chivalry 750 New Edition 6 bWCF Collection

További csodálatosan szép Camelot eszközökről (táblákról, készletekről, figurákról) találsz képeket itt!

A második részben ismertetem a játékszabályokat és néhány lehetséges módosítást, kísérletezéshez.

Még több dáma: Dámajátékok kiskönyve

Játéktanításhoz ajánlott

Mészáros Mihály: Játsszunk táblajátékot! (2012)

Még több témába vágó írás és folyamatosan frissülő tartalom:

 

Tetszett a bejegyzés? Ha igen, oszd meg másokkal is!

Ezt az anyagot bárki felhasználhatja, terjesztheti – egy feltétellel: ha szerzőként feltünteti a nevemet! Mészáros Mihály

Egy hozzászólás a(z) “Arthur király kedvelt játéka is lehetett volna… – Dámavarik 3., Camelot 1. rész” bejegyzéshez

  1. Visszajelzés: Gondolkodási és digitális kompetencia fejlesztése – táblajátékokkal | meszaros-mihaly.hu

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.